T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
VAN / İPEKYOLU - Cumhuriyet Anadolu Lisesi

Haberler

Nis

18 Mart Çanakkale Zaferi tüm coşkusuyla ve zafere yakışır edayla Cumhuriyet Anadolu Lisesinde kutlandı.Van ili geneli için yapılan tören okulumuz tarafından düzenlenmiştir.Yapılan törene sayın Valimiz başta olmak üzere tüm protokol eşlik etmiştir.Tören okulumuzun tanıtımı ile başladı ardından orotoryo ekibimiz sahne aldı,akabinde tiyatro gösterimiz gerçekleşti son olarak da koromuz sahnede yerini aldı.Yapılan gösteri başta sayın Valimiz olmak üzere tüm protokol tarafından beğenildi ve takdir topladı.Törenin bitmesiyle birlikte sayın Valimiz sahneye çıkarak çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediye dağıttı ardından okulumuzun görevli tüm öğretmenler ve öğrencilerini takdir etti.Programı düzenleyen okulumuza , öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkürlerini iletti.

Mrt

Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Cengiz Aytmatov'la alakalı düzenlenen Van İl Paneli'ne hazırlanıyor.Anadolu Mektebi anlayışı ile çıkılan yolda öğrenciler panelin aktif bir parçası haline gelmiş durumda.Van il genelinde yapılan Anadolu Mektebi okumaları en güzel meyvelerinin verme aşamasına geldi.Başlangıcta okulların kendi bünyelerinde yaptığı paneller en iyi öğrencilerin seçilmesiyle il geneline yayıldı.Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğretmenleri olan Muharrem Aydın ve Betül Hırslı öncülüğünde öğrenciler ilk panelini kendi okullarında kendi öğretmen ve arkadaşlarına verdiler .Yapılan panelin beğenilmesi üzerine okul öğrencilerinden Avenur Kıpçak ve Nurhayat Leyla Bağış okulları adına il genelinde düzenlenecek panele katılmaya hak kazandı.Anadolu Mektebi anlayışı ile çıkılan bu yolda emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz.Okumanın en güzel eylem olduğu şu zamanda okuma aşkının tüm ögrencilerimize geçmesini temenni ediyoruz.Basarilar sevgili gençler,bizler Cumhuriyet Lisesi olarak her daim arkanızdayız.

Mrt

19 Şubat 2024 tarihinde Van İpekyolu ilçemizde düzenlenen "İngiliz Parlemento Sistem Münazası" yarışmasında görev alan ve öğrencilerimizi çalıştırıp okulumuzun derece almasında rol oynayan Rıdvan YILDIZ, Doğan TAŞDEMİR ve İzzet PINAR hocalarımıza, ve katılım gösteren öğrencilerimize okulumuz adına teşekkür ediyoruz.

Şbt

Okulumuzun öğretmenleri Betül Hırslı ve Muharrem Arslan’ın organizasyonunda öğrenciler tarafından hazırlanan ve Anadolu Mektebi bünyesinde düzenlenen panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Panelde 10’uncu sınıf öğrencileri, dünya edebiyatının önemli yazarlarından olan Cengiz Aytmatov’un eserleriyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

 

Panelde konuşan Okul Müdürü Zeynel Abidin Akkuş, edebiyat dünyasının usta kalemlerinden biri olan Cengiz Aytmatov’un eserlerini ve mirasını anmak için bir araya geldiklerini belirtti. Cengiz Aytmatov’un, sadece edebiyat dünyasına değil, aynı zamanda insanlık tarihine de önemli katkılarda bulunan bir yazar olduğunu ifade eden Akkuş, “Eserleriyle insanların duygu dünyalarına dokunan, onları derin düşüncelere sürükleyen bir yolculuğa çıkaran Aytmatov’un eserlerini anlamak ve onun fikir dünyasını keşfetmek, bizlere büyük bir ilham kaynağı olacaktır. Edebiyat, insanların duygularını ifade etmenin ve düşüncelerini paylaşmanın en güçlü araçlarından biridir. Cengiz Aytmatov’un eserlerinde işlediği insanlık ve evrensel değerler, bize insanlığın ortak kültürel mirasını hatırlatmakta ve bu mirasa sahip çıkmamız gerektiğini vurgulamaktadır. Onun eserlerindeki derinlik ve insanlık sevgisi, genç nesillere yol gösterici olmalıdır” dedi.

 

Okulumuzun 6 öğrencisi, Aytmatov’un eserlerinden yola çıkarak yazarın duygu ve düşüncelerine dair konular ele aldılar. Öğrencilerin konuşmasının ardından panel, ödül töreniyle son buldu.

 

Programa Van Anadolu Mektebim Koordinatörü Şair ve Yazar Fuat Arpa, okulumuzun Müdürü Zeynel Abidin Akkuş, müdür yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şbt

İl Çocuk Hakları Komitesi okulumuza gelerek faaliyetleri ve çocuk hakları ile ilgili öğrencilere bilgilendirmede bulunmuştur.

Şbt

Okulumuzda güvenlik önlemleri ile alakalı seminerlerimiz hız kesmeden devam ediyor.Okulumuzda tüm öğretmen ve idarecilerimize yönelik olarak Van Narkotik Şube'den gelen görevli polis memurumuz narkotik suçlarla alakalı bir seminer gerçekleştirdi.Seminerde tüm öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz her türlü tehdit ve tehlikeye karşı nasıl davranmaları gerektiği açıklandı.

Öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz tehlikeli maddeler konusunda bilgilendirildi .Seminere katılım yoğundu.Tum öğretmen ve idarecilerimize Cumhuriyet Anadolu Lisesi adına teşekkür ediyoruz.

Şbt

Aydınlık yarınlara kitap okuma yarışmasında 368.000 kişi içersinde ilk 1000’e giren öğrencimiz Özge İTAH ‘ı  tebrik ediyoruz .

Ock

Cumhuriyet Anadolu Lisesi münazara yarışmasına Doğan Taşdemir ve İzzet Pınar başkanlığında en güzel haliyle katılım göstermiştir.Yapılan münazaraya öğrencilerimiz yoğun katılım göstermiştir.Yarışma sonunda dereceye giren sınıf ve öğrenciler ödüllendirildi.Cumhuriyet Anadolu Lisesinde sosyal etkinlikler en enerjik haliyle devam etmektedir.Yapılan etkinliklere katılım gösteren öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz

Ock

Okul sporları  kapsamında düzenlenen  taekwondo  yarışmasında  okulumuz  öğrencilerinden 

ŞEYMANUR  ÖNTÜRK  49 kg da il 2. si ,TUANA GENCER 46 kg da  il 2.si ve AMARA GENCER 44 kg da il 3.sü olmuştur...

Ock

Cumhuriyet Anadolu Lisesinde sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor.Okulumuz öğretmenlerinden Rıdvan Yıldız ve İzzet Pınar hocamızın başkanlığında sınıflar arası bilgi yarışması düzenlendi.Yapılan yarışmaya öğrencilerimiz tüm enerjileri ile katılım göstermiştir.Yapılan yarışma sonunda dereceye giren öğrenci ve sınıflarımız ödüllendirilmiştir.

Ara

Cumhuriyetimizin 100.yılında bakanlığımız tarafından Ankara’da düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanımız Yusuf TEKİN’in onursal başkanlığını yapmış olduğu “Öğretmenlerin Gözüyle Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında Eğitim Sempozyumu”nda “ Lise Öğrencilerinin  Sosyal Medya Kullanımının Eğitim Süreçleri ve Psikolojik İyi Oluş Üzerindeki Rolü “ adlı sözlü bildirisi ile Türkiye’de öğretmenler arasında gönderilen bildiriler arasından ilk 100 ‘ e giren ve Van ilimizi Ankara’da sözlü sunumuyla temsil eden, Van İpekyolu Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Tuğba KAYA ‘yı tebrik ederim.

Ara

Okul Sporları  bilek güreşi yarışmasında;
sol kolda Van il 1.si sağ kolda Van il 2.si Zehra Kurt,

sol kolda Van il 3.sü Hiranur Gür,

sol kolda van il 2.si sağ kolda van il 4.sü Berfin Yaprak,

Öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Ara

Okul Sproların düzenlediği bilek güreşi yarışmasında 50 kiloda 3 ve 4. lük , 55 kiloda 2. lik ve 3. lük 70 kiloda iki tane 2. lik kazanan öğrencilerimiz Şahin BOZKURT, Ali Hamza KAYMAN, Barış ARSLANER öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Ara

Okulumuz Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencimiz Ensar DALGIN  2023-2024 Okul Sporları tarafından düzenlenen 57 kilo Kick Boks VAN İL üçüncüsü oldu. Öğrencimizi tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını temenni ediyoruz.

Ara

Ek kaynak kitaplarımız Destekleme  ve Yetiştirme Kurslarına katılım sağlayan öğrencilerimize dağıtıldı.